Czy zestaw legowiska dla czworonoga wywiera wpływ na babeszjozę?

Czy zestaw legowiska dla czworonoga wywiera wpływ na babeszjozę?

Babeszjoza u psiaka – sygnały i dodatkowo przyczyny choroby, jak działać?

Babeszjoza stanowi często występującą u psów dolegliwością odkleszczową. Skoro więc zdarza nam się wyprowadzać naszego pupila na spacer do parku albo lasu, powinniśmy znać jak wykryć jej zwiastuny. Prędko stwierdzona babeszjoza staje się możliwa do całościowego wyleczenia. Niestety nie hospitalizowana może doprowadzić zaś do śmierci psa.

Przyczyny i dodatkowo sygnały przypadłości

Babeszjoza szkodzi pieskom w dowolnym wieku, choć wielce wrażliwe są psiaki młode, które posiadają poniżej 8-go miesiąca życia. Zintensyfikowane ryzyko zarażenia się obowiązuje również psiaków ras: greyhound oraz pitbull. Choroba ta określana jest również piroplazmozą oraz zagraża naszym czworonożnym psom niestety nie jedynie podczas sezonu letniego. Jeżeli temperatura na dworze przekracza 5 stopni Celsjusza, psiak może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Regularnie natomiast do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeśli kleszcz będący nosicielem infekcji ukąsi psiaka i dodatkowo przeżyje w nim więcej niż dobę, choroba zostanie przekazana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się rozsiewać. W trakcie przebiegania tego procesu szczególnie dochodzi do bolesnych stanów zapalnych istotnych narządów. Zachodzi to zatem z walki systemu odpornościowego z pierwotniakiem powodującym babeszjozę, plus z utraty czerwonych krwinek. Czołowe symptomy infekcji pojawić się mogą dopiero po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, modyfikacja zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi objawami nie leczonej dolegliwości mogą stanowić takie kłopoty jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy dodatkowo dojdzie do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, odchyleniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieefektywnością nerek, obrzękiem kończyn, a bezapelacyjnie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
najlepsza oferta na psie legowiska kliknij

Kwalifikacja

Najlepiej znaleźć babeszjozę poprzez wykonanie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii znajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy posiadać gwarancję co do wykrycia. W niektórych przykładach pasożyty umieją nie być od razu czytelne i konieczne staje się uzyskanie większej ilości próbek krwi i przygotowanie pomocniczych badań.

Babeszjoza u psa: jak pomagać?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie łatwe. Nie istnieje bowiem jeden środek, jaki z prostotą przezwyciężył ową wadę. Uleczanie babeszjozy składa się z stosowania antybiotyków, leków przeciwko pierwotniakom, tudzież sterydów. Zdarza się dodatkowo, że w wyniku straty czerwonych krwinek konieczna staje się transfuzja krwi. Kurowanie trwa od paru dni do nawet paru tygodni. Najdoskonalsze przewidywania są wówczas, kiedy przypadłość pozostanie rozpoznana jeszcze dopóty zajdzie do ciężkiego braku czerwonych krwinek.

Comments are closed.