Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze stosować.

Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to czas większej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak małe problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią spore zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. Wywołuje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach psa, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia rozwija się wiele symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Nierzadko obserwowany jest również krwiomocz. Leczenie powinno się rozpocząć od razu po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Najlepszą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych specyfików, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Zapina się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi preparatami, które są stopniowo uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to doskonałe rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć również inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych pupili przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także aktywność przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. Jeśli czworonóg nadal nie będzie chciał połknąć środka to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne specjalnym dozownikiem na szyję czworonoga i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego preparatu jest to, że może być z powodzeniem stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

szelki dla psa https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-na-spacer_Szelki-dla-psa-32926.html

Comments are closed.