Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Stres u kota porady dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać wysoką chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Spinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Oczywiście symptomy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby lub innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont lub przestawienie mebli
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
osamotnienie
hałas
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i stopniowo wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, dobrze jest zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

drapak dla kota

Comments are closed.