Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu małe wymiary może być ciekawą opcją dla tych, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli planujemy trzymać w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wypadają z klatki. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak bywa znacznie twardawy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo dbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpiecznie, ponieważ będzie mieć prywatną przestrzeń, w której może schować się na odpoczynek albo odstresować się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-dla-psow_Transportery-i-akcesoria-32901.html transporter dla psa

Comments are closed.