Czy warto wydać więcej pieniędzy na ocieplenie fundamentów, czy może da się jednocześnie oszczędzić i stworzyć solidną warstwę izolacyjną? W tyn artykule porównujemy materiały izolacyjne, które najczęściej wykorzystuje się do izolacji tego ważnego elementu konstrukcji budynku.

Zadbaj o fundamenty

Dobrze zabezpieczone fundamenty to:

1. Niższe wydatki na rachunki

Dobrej jakości styrodur, styropian i pianka PUR do ocieplenia fundamentów pozwoli nam zapobiec ucieczce ciepła z domu;

2. Dbanie o kondycję budynku.

Nie trzeba znać się na budownictwie, żeby wiedzieć, jak ważne są solidne fundamenty. Jeśli nie zadbamy właściwie o ich ocieplenie będziemy skazani na dużo poważniejsze problemy niż wysokie wydatki na ogrzewanie. Z czasem wytrzymałość fundamentów się osłabi. Zaniedbane, zniszczone fundamenty to przepis na rozsadzenie ścian i ław naszego budynku.

Styropian, styrodur czy pianka PUR – cena poszczególnych rozwiązań

Jeśli zależy nam na oszczędnościach, nasz wybór prawdopodobnie padnie na klasyczny styropian. Ocieplanie fundamentów styropianem klasycznym ma jednak swoje wady. Wariant EPS nie jest najlepszą na rynku opcją pod względem odporności na wilgoć. Nie oznacza to jednak, że producenci nie zatroszczyli się o to, żeby rozwiązania z tej półki cenowej również przedstawiały dobrą jakość.

Bardziej wymagające osoby zdecydują się jednak na droższe ocieplanie fundamentów styrodurem. Taki styropian do ocieplania fundamentów jest twardy i doskonale odporny na wilgoć. Jeśli chcemy więc, żeby nasza izolacja była naprawdę świetnej jakości, opcja XPS jest dla nas.

Zdecydowanie najdroższą opcją jest piana PUR do ocieplania fundamentów. Do wykonania takiej warstwy stosuje się metodę natryskową. Chociaż zapłacimy za tę metodę niemało, taka inwestycja będzie korzysta zwłaszcza w sytuacji, gdy bardzo zależy nam na czasie. Ocieplanie fundamentów pianką PUR przebiega niezwykle sprawnie i już po chwili możemy cieszyć się zabezpieczonymi fundamentami.

Styrodur, pianka PUR i styropian do ocieplania fundamentów – co jeszcze musisz wiedzieć?

Pamiętajmy, że wśród wszystkich tych rozwiązań znajdziemy opcje różnej jakości. Zawsze dbajmy o to, żeby wybrana przez nas pianka PUR, styropian lub styrodur pochodziły z pewnych źródeł. Ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu, jaki osiągniemy dzięki nowej warstwie izolacji, ma sposób montażu. Takie działania muszą być dopasowane do charakteru danego materiału, a o to mogą zadbać jedynie specjaliści.