Od wielu lat w Polsce problemem nie jest bezrobocie, a to, iż brakuje osób do wypełnienia znajdujących się na rynku wakatów. Jako rozwiązanie tych problemów coraz częściej proponuje się leasing pracowniczy. Co to jest leasing pracowniczy, na czym on polega i jak wygląda?

Leasing pracowniczy — definicja

Widząc leasing pracowniczy co to, może być jednym z pytań, które przyjdzie nam do głowy. Leasing kojarzy nam się bowiem jasno z pojazdami. Leasing pracowniczy samochodu to jednak rzecz, która nie istnieje.

Jednym ze źródeł może być określająca leasing pracowniczy definicja. Mówi ona jasno o tym, że jest to pewien rodzaj wypożyczenia pracownika z jednej firmy do drugiej, które działa na bazie ustawy o pracy tymczasowej.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Kolejne pytanie, które zadamy, widząc leasing pracowniczy — na czym polega, również jest zasadne. Odpowiedź na nie jest jednak dosyć prosta. Jest to po prostu pozyskanie pracownika na bazie wypożyczenia.

W pozyskiwaniu w ten sposób pracowników pomagają agencje tymczasowe. Oferują one przede wszystkim leasing pracowniczy kierowców, czy też osób z branży remontowej, bądź takich, które podejmą pracę na produkcji, roli lub w magazynach.

Obecnie, jeśli chodzi o leasing pracowniczy, Warszawa to jedno z miejsc, w których jest on coraz bardziej popularny. W ten sposób można na przykład zatrudnić wielu obcokrajowców bez martwienia się o ich dokumenty, gdyż tymi zajmie się agencja pracy tymczasowej.

Jak wygląda leasing pracowniczy?

Skoro wiemy już, co to jest leasing pracowniczy i na czym on polega pora dowiedzieć się, jak on wygląda i co różni leasing pracowniczy a outsourcing. Główna rzecz, która sprawia, że outsourcing a leasing pracowniczy znacząco się od siebie różnią to fakt, iż w leasingu pracownik de facto przechodzi pod „władanie” nowego pracodawcy, który ma prawo decydować o jego harmonogramie pracy i nie tylko.

Dla przykładu, jeśli firma zdecyduje się na leasing pracowniczy kierowcy, to ona decyduje, kiedy i z jakimi ładunkami będzie on jeździć. W wypadku outsourcingu tego zadania to inne przedsiębiorstwo decydowałoby o godzinach jazdy.

Na podstawie: https://www.lpbglobalemployment.pl/